AktualityMédia

Světové ragby roste

O tom, že je ragby globální sport, není pochyb. Ostatně ragbyové Mistrovství světa, které se hraje každé čtyři roky, je po letních Olympijských hrách a Mistrovství světa v kopané dlouhodobě třetí nejsledovanější sportovní akcí na světě. Světová ragbyová federace World Rugby vydala ke konci loňského roku studii, kde růst ragby a jeho popularity uvádí v datech. Pojďme si nyní některá tato čísla představit.

Ragby hraje ve 124 zemích světa 9,6 milionu hráčů a hráček. V těchto počtech jsou evidováni jak sportovci, kteří se věnují soutěžnímu ragby (registrovaní), tak i ti, kteří se ragby věnují pouze pro radost a zábavu, v hodinách tělesné výchovy, apod. (neregistrovaní), ale jejich počty jsou evidovány, typicky např. ve školách, kroužcích. Registrovaných hráčů je pak na světě celkem 3,5 milionu. 

Zajímavé je i rozdělení počtů podle kontinentů. V posledních letech raketově roste ragby v Asii, unikátní je např. boom ženského ragby na Filipínách. Této expanzi pomohl výrazně úspěch posledního Mistrovství světa v Japonsku, kde se skvěle prezentovali i domácí ragbisté. 

Počty hráčů a hráček dle kontinentů (v tisících):

  • Evropa – 3 978
  • Severní a střední Amerika – 1 785
  • Afrika – 1 193
  • Asie – 1 019
  • Austrálie a Oceánie 977
  • Jižní Amerika – 690

Velmi důležitý je údaj o bezpečnosti ragby. Díky programu World Rugby Player Welfare, specializovanému vzdělávání trenérů, zdravotnického personálu, ale i sdílení nejlepších postupů a metod prevence zranění, rekonvalescence a odstupňovaného návratu do hry po zranění, vyjádřilo více než 88% dotazovaných hráčů a činovníků ragby své přesvědčení, že ragby je bezpečnější než tomu bylo před pěti lety.

Růst popularity ragby prověřila globálně anketa Nielsen. Data ukazují nárůsty počtů lidí, kteří se zajímají, či jsou přímo fanoušci ragby (data jsou k roku 2019).

  • Zájem o ragby vyjádřilo 877 milionů lidí, což je nárůst 11% oproti předešlému roku
  • 405 milionů lidí jsou fanoušci ragby (nárůst 18%), z nichž je 140 milionů žen (nárůst 29%)

Data a obrázek zdroj zpráva World Rugby zde: 

PCh, 17. 03. 2021