Historie

V roce 1944 hrstka nadšenců, vedená dnes již nestorem českého ragby Josefem Kohoutem, založila oddíl ragby a začala propagovat u nás nový sport. Ragby se postupem let dostalo do podvědomí celého města a je s jeho jménem velice často spojováno. Propaguje tak Říčany nejen doma v Čechách, ale i v zahraničí.

První tréninky začaly na hřišti DTJ, které stávalo u trati před nádražím a kde za klubovnu tehdy sloužil vyřazený železniční vagón samotného císaře Františka Josefa I. První výbor ragbyového klubu DTJ Říčany byl ustaven 17.8 1944 a předsedou byl zvolen J. Maštálka starší, zatímco Josef Kohout, si ponechal sportovní vedení mužstva. Kronika říká, že první utkání DTJ Říčany bylo sehráno před tisícovkou diváků na Strahově 20. 6. 1944 s patnáctkou bývalých hráčů. Naše mužstvo prohrálo 6:26. První položení do brankoviště soupeře dosáhl Davídek a druhé Vlk.

     

V roce 1961 začala první zlatá éra ragby v Říčanech. Dorost získal v Ostravě titul přeborníka republiky a v následujícím roce ho ve Vyškově obhájil. Družstvo již vedl s Josefem Kohoutem i Ludvík Koreš.  Nejblíže k vítězství v soutěži mužů měly Říčany v roce 1970, ale scházelo jen trochu sportovního štěstí.

    

Malý krok chyběl k titulu i o čtyři roky později a též v roce 1993, kdy stačila remíza v posledním utkání.  Během let si ragbisté svépomocí vylepšili své hřiště tak, že se stalo jedním z nejlepších v republice. Po listopadové revoluci v roce 1989 se oddíl osamostatnil a pod staronovým názvem Rugby Club Říčany úspěšně pokračuje ve své činnosti.  První titul v mužské kategorii získal klub v roce 1996. V novém tisíciletí začala další zlatá éra říčanského ragby a ziskem dalších devíti titulů v letech 2001, 2004, 2005, 2006, 2011, 2012, 2021, 2022 a 2023 se Říčany zařadily k neúspěšnějším klubům v historii českého ragby. Kategorie dětí a mládeže mají na svém kontě již více než tři desítky titulů a právě díky systematické práci s mládeží jsou Říčany dlouhodobě úspěšným a stabilním klubem.

Stále rostoucím náklady na financování klubu se daří pokrýt hlavně díky pomoci mnoha sponzorů z Říčan i okolí. Významným podílem přispívaly k úspěchům ragbyového oddílu i městské a krajské orgány. Vedení města vždy vysoko hodnotilo práci ragbistů nejen na sportovním poli, ale i jejich výchovné působení na děti a mládež.

Rugby Club Říčany se za dobu své existence významně zapsal do historie říčanského sportu a stále zůstává jedním z jeho pilířů.