Historie

V roce 1944 hrstka nadšenců, vedená dnes již nestorem českého ragby Josefem Kohoutem, založila oddíl ragby a začala propagovat u nás nový sport. Ragby se postupem let dostalo do podvědomí celého města a je s jeho jménem velice často spojováno. Propaguje tak Říčany nejen doma v Čechách, ale i v zahraničí.

První tréninky začaly na hřišti DTJ, které stávalo u trati před nádražím a kde za klubovnu tehdy sloužil vyřazený železniční vagón samotného císaře Františka Josefa I. První výbor ragbyového klubu DTJ Říčany byl ustaven 17.8 1944 a předsedou byl zvolen J. Maštálka starší, zatímco Josef Kohout, si ponechal sportovní vedení mužstva. Kronika říká, že první utkání DTJ Říčany bylo sehráno před tisícovkou diváků na Strahově 20.6 1944 s patnáctkou bývalých hráčů. Naše mužstvo prohrálo 6:26. První položení do brankoviště soupeře dosáhl Davídek a druhé Vlk.

     

V roce 1961 začala první zlatá éra ragby v Říčanech. Dorost získal v Ostravě titul přeborníka republiky a v následujícím roce ho ve Vyškově obhájil. Družstvo již vedl s Josefem Kohoutem i Ludvík Koreš.  Nejblíže k vítězství v soutěži mužů měly Říčany v roce 1970, ale scházelo jen trochu sportovního štěstí.

    

Malý krok chyběl k titulu i o čtyři roky později a též v roce 1993, kdy stačila remíza v posledním utkání.  Během let si ragbisté svépomocí vylepšili své hřiště tak, že se stalo jedním z nejlepších v republice. Po listopadové revoluci v roce 1989 se oddíl osamostatnil a pod staronovým názvem Rugby Club Říčany úspěšně pokračuje ve své činnosti.  První titul v mužské kategorii získal klub v roce 1996. V novém tisíciletí začala další zlatá éra říčanského ragby a ziskem dalších 6 titulů v letech 2001, 2004, 2005, 2006, 2011 a 2012 se Říčany zařadili k neúspěšnějším klubům v historii českého ragby. Kategorie dětí a mládeže mají na svém kontě již více než 30 titulů a další letošní mládežnické tituly v kategoriích do 14, 16 a 18 let jsou příslibem do budoucna.

Stále rostoucím náklady na financování klubu se daří pokrýt hlavně díky pomoci mnoha sponzorů z Říčan i okolí. Významným podílem přispívaly k úspěchům ragbyového oddílu i městské a krajské orgány. Vedení města vždy vysoko hodnotilo práci ragbistů nejen na sportovním poli, ale i jejich výchovné působení na děti a mládež.

Rugby Club Říčany se za dobu své existence významně zapsal do historie říčanského sportu a stále zůstává jedním z jeho pilířů.