AktualityRozhovorySCM

Rozhovor s krajánkem Jakubem Homerem

Jakub Homer je úspěšným odchovancem Rugby Clubu Říčany a klubového Sportovního centra mládeže. Ve svých dvaceti letech má již zajímavé životní a ragbyové zkušenosti z Anglie a Francie. A právě do země galského kohouta jsem Jakubovi poslal pár dotazů.

Jak dlouho už jsi ve Francii a jak se ti tam líbí?

Jsem ve Francii od července minulého roku, kdy jsem přestoupil z Říčan. Nejprve jsem ale musel udělat testy, aby mě přijali. Hned po maturitě jsem pak odjel do městečka Romans sur Isere, asi hodinu na jih od Lyonu, kde mi klub pronajal byt, a začal jsem trénovat nejprve s profi týmem a po prázdninách jsem nastoupil do Rugby Academy (Espoirs).

Ve Francii je ragby velmi oblíbené a úspěšné. Určitě je to úplně jiná úroveň. I přesto, že Valence Romans hrají druhou ligu, při zápasech na třech stadionech, které klub v městech Romans a Valence (leží nedaleko od sebe) vlastní, míváme poměrně velké obecenstvo. Tedy když zrovna není lockdown, což je nyní už od listopadu.

Jak  ti jde francouzština?

Chodím na kurz francouzštiny každý den na několik hodin. Když jsem sem přijel, rozuměl jsem tak maximálně bonjour a merci. Potom pro mě také bylo dost těžké porozumět všem pokynům na tréninku apod. Protože jsem hrál rok v Anglii, tak umím slušně anglicky, ale to tady není bohužel moc platné, protože Francouzi buďto anglicky neumí, anebo mluvit anglicky nechtějí. Teď už se ale sem tam dorozumím a řeknu si i o šneka, když mám hlad.

Co francouzský styl života a francouzská kuchyně? Vyhovují ti?

Můj byt se nachází na malém náměstí v historickém centru Romans hned za katedrálou. Každý pátek a neděli je tady poměrně rušno a hned brzy ráno se po celém náměstí staví stánky se všemi různými druhy potravin, či hotových jídel. No takže se nevyspím ani o víkendu. Přímo naproti našemu domu je například skvělá restaurace Le Tou de la Dame. Mají tam desítky her k zapůjčení, dobré víno nebo pivo, obložené talíře různými sýry a salámy, takže se zde dá strávit skvělý večer.

Francouzská kuchyně je velmi chutná, bohužel porce nejsou největší a jídlo nejlevnější. V kombinaci s lockdownem jsem francouzkou kuchyni zatím tolik neužil. V klubu máme večeře. Většinou jsou to těstoviny nebo rýže s masem. Není to zrovna vysoká francouzská gastronomie, ale nutričně vhodné jídlo. Každopádně taková svíčková nebo guláš a k tomu Plzeň, to mi chybí dost.

Jakou máš v klubu pozici? Trénuješ v Espoirs, nebo s áčkem, co zápasy, odehrál si nějaké?

Hraju druhou řadu s číslem 5 a poslední dobou i vazače. S áčkem jsem podstoupil 2 měsíční přípravu a hrál několik zápasů. Například s CA Brive, což je klub z nejvyšší francouzské ligy Top14. Od září hraju za Espoirs a pravidelně trénuji s áčkem. Začátky byly dost těžké. Úroveň tréninků byla úplně odlišná, než jsem byl zvyklý. Do toho jsem měl častá zranění.

Kolik zápasů už jsi odehrál a máš nějaké osobní statistiky?

Odehrál jsem asi 10 zápasů. Položil jsem jednu pětku a hrál jsem zatím vždy celý zápas – tedy 80 minut.

Jak se liší tréninky ve Francii oproti těm říčanským a jak často trénujete?

Intenzitou, nasazením, tvrdostí, ale i více učením strategie a akcí. Vše je náročnější. Je znát když se tím hráči živí a někdy nedělají nic jiného. Můj týdenní program je poměrně dost plný, ale to také hlavně díky francouzštině. Vracím se každý den domů až později večer. Kromě soboty máme každý den trénink a v neděli ještě často zápas. Takhle nějak vypadá můj denní režim, co se týče tréninků: 1-2x denně posilovna, večer nácvik ragbyových prvků, jako jsou mlýny, auty, skládky. Poté se většinou hraje ragby a nacvičuje se plán hry.

V čem si myslíš, že tě pobyt ve Francii zlepšil sportovně a jak obohatil?

Obecně jsem lepší ragbista. Úroveň ragby je vyšší a moje sportovní kondice a dovednosti šly nahoru.

Co mě na Francii opravdu zaujalo a co jsem si oblíbil, jsou hory. Už z našeho městečka je na ně krásný výhled. Stačí jet cca 20-30 minut autem a můžete si udělat krásný výlet v horách. Ostatně do Grenoblu, kde byla zimní olympiáda, to trvá ani ne hodinu autem. Moře je odsud cca 2 hodiny cesty a zátoky v Marseille opravdu stojí za to. Bohužel tyhle výlety nemůžu podnikat nijak často kvůli nedostatku času a přísným covidovým opatřením. Situace zde je mnohem lepší než v ČR, ale opatření jsou o dost přísnější.

Jaké jsou Tvoje sportovní cíle pro rok 2021?

Dostat se do áčka a hrát v základu, tedy být důležitým hráčem, co nastoupí vždycky. Dál se zlepšovat silově a kondičně. Chtěl bych se také držet v reprezentaci ČR.

Vzpomínáš na Říčany, a co bys vzkázal bývalým spoluhráčům?

Určitě vzpomínám na Říčany. Hrál jsem tam přes 10 let. Je to můj domovský klub a doufám, že za něj zase někdy budu hrát. Spoluhráčům přeji, aby vyhráli titul. Už by to chtělo 🙂

Jakube, děkuji Ti za odpovědi a ať se Ti v zahraničí daří nadále šířit dobré jméno říčanského ragby.

PCh, 9.2.2021