AktualityMuži

V sobotu začíná v Praze na Markétě extraliga

V sobotu 17. února začíná nový ročník Extraligy ragby mužů, říčanští obhájci titulu se utkají s Tatrou Smíchov. Utkání se hraje na umělé trávě stadionu v Praze na Markétě od 10:30.

Před začátkem soutěže jsme vyzpovídali trenéra Mountfieldu Miroslava Němečka.

Mirku, s jakým cílem vstupuje tým do sezony? Jakým ragby se chce prezentovat?

Stále platí, že účast ve finále je pro nás minimum, kterého chceme dosáhnout. Vzhledem k tomu, že se náš kádr skoro nezměnil, tak naše ambice po třech titulech v řadě nemůžou být ani jiné. I když to zatím vypadá, že to tento rok bude daleko těžší než roky předcházející. Co se hry týče, tak doufám, že budeme navazovat na naši hru z minulého ročníku. Tzn. velice kvalitní obrana, dobré auty, mlýny a dobrá organizace hry. Určitě se budeme snažit zrychlit naši hru. Tzn. lepší práce v rucku a daleko aktivnější hráči bez balonu. Stále ale platí, že titul vyhrává kvalitní obrana.

Mají hráči po třech titulech ještě hlad a motivaci?

To je věc, která se velice těžko odhaduje a z které mám asi největší obavu. Jednoznačně máme v našem týmu talent, ten je ale potřeba podpořit prací a nasazením. To tam bohužel zatím nevidím. Pozitivní bylo zjištění, že naši hráči opravdu neradi prohrávají a byli schopni velice reagovat na poslední porážku od Slavie v semifinále podzimního poháru a odvetný zápas otočit s úplně jiným přístupem. Nerad bych ale čekal na další porážku, aby nás motivovala k větší aktivitě.

kapitán Jan Šedivý na oficiální fotce před Extraligou (foto M.Flousek/ČSRU)

Jak probíhala příprava a splnila tvé představy? Tréninková docházka v přípravě asi dost souvisí s předchozí otázkou?

Zimní příprava je zatím velice rozpačitá. Nebyla nikdy podle představ, ale tento rok mám pocit, že je nejhorší za dobu co jsme u A týmu. Může to souviset právě s jistou uspokojeností. Je pravda, že máme velice mladý tým a většina hráčů jsou studenti, kterým se příprava kryje s obdobím zkoušek. Máme taky řadu zraněných hráčů, ale i tak by naše tréninková morálka měla být daleko lepší. Do značné míry je to samozřejmě i odpovědnost trenéra, jak dokáže motivovat svůj tým.

Jsou nějaké změny v kádru? Co realizační tým?

Kádr i realizační tým zůstávají oproti podzimu bez změny. Myslím, že momentálně nepotřebujeme posilovat náš kádr, spíš potřebujeme aktivovat hráče, které máme.

Co doplnění z juniorky? Je tam nějaký výrazný talent, na který bys upozornil?

Jako každý rok přišlo v létě z juniorské kategorie několik dalších talentovaných hráčů. Neřekl bych, že někdo vyloženě vyčnívá. Nicméně bych upozornil na Kristiána Lacinu, který má hlavně tréninkovou morálku, zápal a nasazení. To jsou vlastnosti, díky kterým může člověk pomýšlet na nějaký úspěch. Dalším takovým by byl Filip Šaroch, který se bohužel zranil.

Béčko bude letos hrát pouze třetí nejvyšší soutěž, cílem je postup do vyšší skupiny? Bude tato soutěž dostatečně motivující pro hráče, kteří nebudou v nominaci na zápas áčka?

I ve třetí lize jsou kvalitní týmy jako Petrovice nebo Havířov. Každopádně s tréninkovou morálkou mladších hráčů, kteří tvoří druhý tým nemůžeme pomýšlet výš. Samotný talent nestačí.

Na co bys pozval fanoušky?

Na mladý a velice talentovaný tým, který i přes zmíněné nedostatky dokáže předvádět kvalitní a pohledné ragby. Věřím, že podpora a zájem diváků jsou tou hlavní motivací pro hráče, aby na sobě začali více pracovat. Proto jsme za každého jednoho fanouška velice vděčni.

Mirku, díky za rozhovor a držíme palce do sezony.

PCH