AktualityMuži

Rozhovor s Miroslavem Němečkem před utkáním se Zlínem

Již tuto sobotu začíná říčanským ragbistům nová extraligová sezóna. Obhájci titulu do ní vstoupí utkáním se Zlínem, zápas se odehraje na umělé trávě stadionu v Praze na Markétě od 15:30 hodin.

RC Mountfield Říčany vs. RC Zlín | sobota 25. února 2023 | výkop v 15:30 hodin | plochodrážní stadion Markéta,  U Vojtěšky 11, 162 00 Praha 6

Kádr Mountfieldu nedoznal před sezónou zásadních změn. Do Vyškova zamířil na hostování zkušený reprezentační útočník Jan Kučera, naopak tým doplnili mladí hráči z juniorky. Před začátkem extraligy poskytl klubovému webu rozhovor trenér Miroslav Němeček.

Míro, jaké jsou cíle do nové sezóny? Loni jsme zvítězili jak v extralize, tak v sedmičkovém mistrovství i v Poháru, budou mít hráči dostatečnou motivaci, když už na domácí půdě vyhráli vše, co se dalo?

Chceme opět vyhrát všechny trofeje. O motivaci nemám obavy, v klubu máme vynikající práci s mládeží, tým se každý rok doplňuje o mladé talenty, kteří vytváří silnou konkurenci a všichni tak musí neustále obhajovat své místo v sestavě. Již na podzim se tak do kádru úspěšně začlenili třeba junioři Patrik Pavlík a Matěj Novák.

Jak proběhla zimní příprava a jak jsi byl spokojen s přístupem hráčů?

Z přípravy mám trochu rozpačitý pocit. Řekl bych, že se kvalitně připravila zhruba jedna třetina týmu. Je to bohužel už skoro každoroční zvyk. Možná až jeden rok nenapadne sníh, zavřou školy a vypnou proud, tak se situace zlepší. Hráče jsme nechali se připravovat tento rok trochu v autonomním módu, to znamená že jsme společně pracovali především s balonem a hráči si mohli plnit svoji čistě fyzickou přípravu individuálně. Fyzické testy v současné době probíhají a dá se říct, že zde určitý pozitivní posun nastal.

V přípravě jsme také odehráli dva zápasy. Proti Slavii a Tatře. Oba jsme sice s přehledem vyhráli, nicméně bylo k vidění spousta míst k zlepšení, hlavně v obraně. Myslím, že soupeři necháváme až příliš prostoru ke hře. Naopak ve hře dopředu se dokážeme velice dobře individuálně prosazovat. K lepšímu kolektivnímu projevu nám chybí větší sehranost.

Jakým ragby se chceme v nové sezóně prezentovat a na co bys pozval fanoušky?

Rozhodně bych rád viděl větší pestrost v naší hře. Myslím, že systém, který už nějakou dobu praktikujeme, mají hráči (ti co chodí trénovat) dobře zažitý. Teď je potřeba vytěžit plný potenciál tohoto systému a začít přidávat nové prvky, které by soupeře zmátly a diváka pobavily. Samotná taktika potom záleží na soupeři a na počasí. Nicméně si myslím, že diváci budou určitě příjemně překvapeni individuálními dovednostmi mladých přicházejících hráčů. To je něco, co určitě stojí za to vidět.

Kdo myslíš, že se kromě Mountfieldu může porvat o titul?

Tady asi bude nejvíc záležet kdo se jak posílí a jak se komu podaří zaintegrovat posily do týmu. Velkou roli bude také hrát zranění hráčů. Především těch klíčových. Nám bude v sezóně chybět Robert Trefný, který je pro nás v roji hráč zásadní. Za současné konstelace bych za největšího soupeře viděl opět Spartu, která dokáže zápasy rozhodovat svým důrazem a agresivitou. Tatra má široký kádr, ale myslím že jí trochu chybí koncoví hráči. Jsem velice zvědavý na hru Pragy, kde odvádí skvělou práci s týmem trenér Biza. Taktéž jim ale chybí rozdíloví hráči. A co přijde z východu, to člověk nikdy neví 🙂

Co očekáváš od úvodního utkání se Zlínem a co bys řekl k soupeři?

Myslím, že hlavní ambicí Zlína bude především projít tímto ročníkem se ctí. I když mám ke Zlínu respekt, tak si nemyslím, že by nás měl výrazně potrápit. Myslím, že i rychlý terén na Markétě bude hrát v náš prospěch. Bude to ale první zápas. Čekám hodně nepřesností a tudíž bojovností a nasazením se toho bude dát hodně dohnat.

V 1.lize se představí naše druhý tým, tentokrát již samostatně. Budeš mít dostatek hráčů, abychom zvládli obě soutěže? Dá se říct, že v druhém týmu chceš hrát hlavně mladé nadějné hráče, co jsou na hraně soupisky pro extraligu?

Naše ambice pro tento rok je titul, na stejnou úroveň bych ale postavil i cíl stabilizování druhého týmu. Myslím, že pro budoucnost klubu je to klíčová věc. Je to zároveň záležitost, která mi dělá největší vrásky. Jak jsem říkal, tak kvalitní přípravu absolvovala zhruba třetina hráčů. Kdo se po zimě vrátí a v jakém stavu, je potom otázka. Druhý tým je především složený a měl by sloužit pro mladé hráče, kteří ještě potřebují trochu času aby dorostli do prvního týmu. Věk těchto hráčů si ale sebou nese i jisté úskalí, s kterým se kolikrát těžce bojuje. Talentu v Říčanech máme opravdu spoustu, s ambicemi je to ale o dost horší. Postupně se to lepší, čeká nás ale ještě dlouhá a místy kodrcavá cesta.

PCh, 22.2.2023, foto Jiří Koliš