AktualityKlub

První titul před čtvrtstoletím

15. června 1996 získaly Říčany svůj první mistrovský titul v historii. Vzpomínku nejen na finále s Brnem sepsal Jiří Štuksa.

Jarní sezóna začala v Říčanech 30. března  utkáním ČR – Nizozemsko 3:26 (0:14)  a po měsíci 28. dubna zde ČR porazila Dánsko 39:6 (15:6). Mužstvo Říčan dohrálo 6. dubna odložené utkání na Pragovce a vyhrálo 21:7. Po 11 vítězstvích v řadě pak přišla první porážka a to ještě doma se Spartou (8:17). Ve zbylých dvou utkáních jsme doma porazili Brno (32:9) a vyhráli v Přelouči (25:14). Znamenalo to první příčku v tabulce a v prvním historickém play off v nejvyšší české soutěži nás čekala mistrovská Tatra Smíchov a druhou dvojici tvořila Sparta Praha a RCRS Brno.

První utkání na Tatře jsme prohráli 13:14 (6:6). Jedinou pětku položil Pavel Bureš a dva trestné kopy a jeden kop po položení dal Selix. Pětku vítězů položil Fatka a tři trestné kopy dal Tonda Brabec jr.. Sestava RC Říčany: Selix-Pachman,Vančura (Michovský), Pekárek Martin, Švejda-Vrba Ladislav jr.,Frydrych (Kohout)-Bureš Pavel, Horn, Landsinger-Šrajer, Holoubek-Vidovič, Valeš, Fürst.

Druhé utkání v Říčanech skončilo našim vítězstvím 18:14 (13:6) a díky lepšímu rozdílu skóre (+3) jsme postoupili do finále, kde nás čekal RC Real Spektrum Brno, jenž „přejel“ Spartu Praha 21:10 a 28:25. Body proti Tatře dali: 2 položení Mirek Bureš a Vrba, 1 drop Vrba, 1 TK a 1 kpp Selix. Tatra: 1 položení a 3 TK Tonda Brabec jr..

Sestava RC Říčany: Michovský-Němeček Jiří, Selix, Švejda, Vančura (Pachman)-Vrba Ladislav jr.,Kohout-Bureš Mirek, Frydrych, Landsinger (Horn)-Holoubek (Pecháček),Šrajer-Vidovič, Valeš, Fürst (Kubálek Roman)

První finále se hrálo 8. června v Brně od 11 hodin. Měli jsme v utkání hlavně v prvním poločase herní i územní převahu, ale nedokázali jsme několik slibných šancí dovést do bodového zakončení. Domácí pak v závěru své těsné vedení ubránili.

RCRS Brno – RC Říčany 9:6 (3:3)

Rozhodčí: Nešpor-Jilčík, Urban. 300 diváků. Body – Brno: 1 D Zavadil, 2 TK Vlk Vlastimil – Říčany: 1 D Vrba a 1 TK Selix.

RCRS Brno: Vlk B.- Macháček (Bukáček), Vlk Vl., Barták, Jonáš – Zavadil, Černoušek – Černý (Tesař), Mlýnek, Chlumský – Drápela, Novák – Trojan (Buriánek J.), Krupka, Škára (Salajka).

RC Říčany: Selix – Němeček Jiří, Vančura, Švejda, Pekárek Martin – Vrba Ladislav jr., Kohout – Bureš Mirek, Holoubek (Horn), Landsinger (Frydrych) – Prcůch (Bureš Pavel), Šrajer – Vidovič, Fürst (Masopust), Valeš.

Druhé finále se hrálo v Říčanech v sobotu 15.6. 1996 od 17 hodin a Říčany v něm potřebovaly vyhrát o 4 body, aby tu byl první titul pro Říčany! Utkání se hrálo za pěkného slunečného počasí a za do té doby nevídané divácké kulisy. Od začátku do konce se našemu mužstvu dařilo, dostali jsme soupeře pod tlak a kontrolovali v podstatě průběh i vývoj utkání. Brno jen s vypětím všech sil vzdorovalo našim rychlým a pestrým akcím útočné řady a zaměstnávalo nás v podstatě jen v roji, kde uplatnilo svou fyzickou sílu a kompaktnost.

RC Říčany – RCRS Brno  23:6 (13:3)

Rozhodčí: Nešpor – Soušek, Santus. 1400 diváků. Body-Říčany: 3 položení Bureš Pavel (2) a 1 trestné položení, 2 TK a 1 Kpp Selix – Brno: 2 TK Vlk Břetislav a Bednařík.

RC Říčany: Vrba Ladislav jr. – Němeček Jiří, Švejda (Frydrych), Vančura (Pekárek Martin), Pachman Martin – Selix, Kohout – Bureš Pavel, Bureš Mirek, Landsinger (Holoubek) – Šrajer, Prcůch – Vidovič, Valeš, Fürst. Trenér Eduard Vávra.

RCRS Brno: Zavadil – Vlk B., Vlk Vl., Barták, Jonáš – Bednařík, Černoušek (Venclík) – Černý, Mlýnek, Chlumský – Novák, Kostelka – Salajka (Rozsíval Hynek, Rörig), Krupka (Macháček), Drápela.

Sobota 15.06.1996 18.36 hodin – rozhodčí Jiří Nešpor ukončuje utkání závěrečným hvizdem, ruce hráčů letí vzhůru, někteří klesají k zemi, diváci jásají a řvou, co jim hlasivky stačí… Říčany mají titul mistra ČR, první titul v historii!!!

Finále 1996 bylo přátelské a gentlemanské, oba zápasy bez jediné žluté karty, respektovali se hráči na hřišti, trenéři i funkcionáři. Po utkání proběhl na hřišti krásný třetí poločas za účasti obou mužstev v té opravdové přátelské ragbyové atmosféře.

A ve 22 hodin ozářil Říčany velký a krásný ohňostroj, na který se přišlo podívat opět několik stovek diváků. Poražení finalisté odjeli. A slavilo se dál až do nedělního dopoledne…

První mistři na oslavách 75 let klubu v roce 2019

Z připravované Kroniky říčanského ragby, autor Jiří Štuksa