Říčanští veteráni doma na mezinárodním turnaji „Pražská šunka“

Klub ragbyových veteránů „OldBoys Praha“ letos slaví 30 let od svého založení. V rámci oslav tohoto významného jubilea uspořádal mezinárodní turnaj hraný jako 9.ročník populární „Šunky“. Hrálo se v sobotu 9.6.2018 na třech hřištích v Říčanech.

Turnaje se zúčastnilo celkem 20 týmů z devíti států – USA, Spojených Arabských Emirátů, Španělska, Francie, Anglie, Německa, Holandska, Malty a Česka.
My jsme byli nalosováni do skupiny „C“ a postupně se utkali se zajímavými týmy z vyspělých ragbyových zemí. Utkání se hrála na 1x15min s možností průběžného střídání podle veteránských pravidel.

Skupinu jsme odehráli s těmito výsledky:

Říčany O33 – XV DE ÍHIPPOCAMPE  (FRA),   výsledek 0:0
S tímto soupeřem jsme prohráli na stejném turnaji v r.2011, tak jsme zhruba věděli co nás čeká. Sice jsme na začátku zápasu měli tři pokusy v útoku, ale ty si soupeř dobře pohlídal a pak se ujal taktovky on. Frantíci se snažili hrát kolem chumlů, agresivně a bez ztrát míče. Nakonec se dopracovali i k položení, ale rozhodčí jim pětku neuznal kvůli porušení pravidel. Po diskusi s rozhodčím  byl vyloučen jejich vazač, pak následovala už jen jejich herní křeč, ztráta balonu, náš osvobozují odkop a konec utkání.

Říčany O33 –  Malta Marauders,  výsledek  5:20
Hráči z Malty, loňský vítěz turnaje, sázel stejně jako my na útok. A tam si bohužel vedl o poznání lépe. Z obdržených čtyř pětek jsme jim dvě nabídli špatnými přihrávkami, jednou jsme neubránili „horké“ území kolem maulu a bylo vymalováno. Naše položená pětka už byla jen kosmetickou úpravou výsledku.

Říčany O33 – Click Sargent Godfathers (ENG),  výsledek  0:30
Režii utkání vzal soupeř pěvně do rukou už po příjmu míče z našeho výkopu. Stačili mu dvě dlouhé a přesné přihrávky na volné útočníky a pak jeden sprint na 70metrů. V utkání jsme měli cca dvou-tří minutový úsek kdy jsme drželi míč a útočili, ale bez většího efektu. Prohráli jsme s lepším soupeřem a jak se nakonec ukázalo, lepší na tomto turnaji nikdo jiný nebyl. Tým Click Sargent Godfathers vyhrál celý turnaj a zaslouženě získal chutnou trofej.

Říčany O33 – Barcelona Enginyers Rugby (ESP),  výsledek  10:5
Pokud jsme nechtěli být poslední ve skupině, museli jsme Španěly  porazit. A začali jsme stejně jako angláni proti nám – příjem výkopu, přihrávka do volného prostoru a dlouhý sprint. Pak přidali druhou pětku, ale ještě nebylo vyhráno. Rozhodčí po dohodě pískal čištění u ruckách, resp. na rucky se nehrálo, pouze na složení bez následného čistění, a tam jsme nebyli dostatečně disciplinovaní. Výsledkem bylo snad deset trestných kopů proti nám a soustavný tlak soupeře. Na více než jednu pětku ale neměli čas a tak jsme uhájili vítězství.

Čtvrté místo ve skupině nám pro utkání o umístění přisoudilo čtvrtého ze skupiny „D“, německý Brandenburg Adler Old Boys Postdam. V tréninkovém tempu (taky jak jinak když se hrálo na tréninkovém hřišti) jsme utkání odehráli na polovině soupeře a pětkrát položili. Tím jsme si zajistili celkové 13.místo v turnaji.

(Tomáš Klouček)